Belçika Mavisi Süt Verimi ve Et Verimi

Belçika Mavisi Süt Verimi ve Et Verimi

Belçika Mavisi yıllardır gerek Süt Verimi gerekse de Et Verimi ön planda olan bir sığır ırkı olarak beslenmiştir. Ancak son yıllarda bu biraz daha değişmiş ve bu ırkın verimlilik oranları da farklılaşmaya başlamıştır.

Irkın ilk dönemlerinde besiciler bu ırkı hem süt veriminin yüksek olması hem de et veriminin yüksek olması sebebiyle sıkça tercih etmiş ve ciddi anlamda bu ırka yatırım yapılmıştır.

Ancak zaman içerisinde yapılan ıslah çalışmaları, farklı ırklarla olan etkileşim, doğadaki değişimler ve diğer birçok etmenin de etkisi ile Belçika Mavisi Irkı biraz daha Et Verimi ile ön plana çıkmaya başlayan bir ırk halini almıştır.

Süt Verimi noktasında ise elbette ki rakamları Sıfır olarak değerlendiremeyiz ancak belirli bir seviyenin altında kaldığı için artık eski karlılık oranlarına sahip olmadığını açıkça ifade edebiliriz.

 

 

Belcika Mavisi

 

 

Belçika Mavisi Süt Verimi

Belçika Mavisi için çok fazla süt üretimi datası ne yazık ki paylaşılmıyor. Ancak baştan da belirttiğimiz gibi bu ırkın süt üretim kapasitesi eski gücünde değil ve üreticiler için maliyetleri karşılamayacak durumda.

Bu sebeple de birçok ülkede bu ırkın Süt Üretimi için artık kullanılmadığını açık bir şekilde belirtebiliriz. Eğer aklınızda bir süt üretimi tesisi açmak varsa Büyükbaş Hayvan kategorisi üzerinden diğer Sığır Irklarına bir göz atabilirsiniz.

 

Belçika Mavisi Et Verimi

Belçika Mavisi Sığır Irkı et verimi bakımından üst kısımda da belirttiğimiz gibi şu aşamada oldukça iyidir. Bu sebeple de bu ırk genellikle et üretimi için beslenmekte ve sektörde bu alanda talep görmektedir.

Irkın et verimine şöyle bir göz atacak olursak;

İlk 12 aylık dönem sonunda Erkeklerde 1.047 kg, dişilerde ise 816 kggibi bir ağırlığa ulaşılmış oluyor.

24 Aylık süreç sonunda ise Erkeklerde 1.709 kg, dişilerde ise 1.102 kg gibi bir ağırlığa ulaşılmış oluyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun