Belçika Mavisi Türkiye’de Var mı? Türkiye’de Belçika Mavisi Yetişiyor mu?

Belçika Mavisi Türkiye’de Var mı? Türkiye’de Belçika Mavisi Yetişiyor mu?

Belçika Mavisi Sığır Irkı olarak da isimlendirilen Belçika Mavisi Türkiye’de var mı? Türkiye’de Yetişiyor mu? Belçika Mavisini Nerede Bulurum? gibi soruları sizler için cevapladık.

Belçika, Romanya, Polonya ve Litvanya gibi ülkelerde yoğun bir ilgi gören ve ciddi bir yetiştirici kitlesine ulaşan Belçika Mavisi ülkemizdeki çiftçiler tarafından da ciddi bir ilgi görmeye başlamış durumda.

Son yıllarda özellikle çiftlik üzerine yatırımlar yapmak isteyen, et üretimi noktasında bazı atılımlar yapmak isteyenler tarafından en fazla araştırılan ve üzerinde düşünülen sığır ırklarından birisi olarak da ülkemizde kendisine yer edinmiş durumdadır.

Bu sığır ırkı ile alakalı daha fazla bilgi almak için Belçika Mavisi sayfasına göz atabilirsiniz.

 

 

 

Belçika Mavisi Irkı Türkiye’de Nerede ve Ne Kadara Satılıyor

Belçika Mavisi Sığır Irkı ülkemizde de yetiştirilen ve ciddi anlamda besicilik sektöründen talep gören sığır ırklarından bir tanesidir. Bu sebeple de Türkiye’deki birçok çiftlikte gerek Damızlık olarak gerekse de Normal Satış olarak bu ırkın erişim sağlayabilirsiniz.

Değişen ekonomik yapıya göre fiyatlarda da aşağı ya da yukarı yönlü oynamalar olsa da ortalama olarak  1.800 TL – 2.000 TL gibi rakamlardan başlayacak şekilde sahip olmanız mümkündür.

Tabi ki alım yapacağınız nokta sayısı fazla olmakla birlikte alım yapmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve gerekli olan aşı ve bakımların yapılmış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Hayvanın küpesi üzerinden de gerekli kontrolleri yaptırmanız sıkıntı yaşamamanız adına önemli bir detaydır.

 

Süt Verimi Yerine Et Verimi Ön Plana Çıktı

Belçika Mavisi ilk dönemlerinde gerek Süt Verimi gerekse de Et Verimi noktasında ciddi verimliliğe sahip bir sığır ırkıydı. Günümüzde Süt Verimi noktasında ciddi düşüşler yaşanması sebebiyle genellikle Et Üretimi için alınan ve beslenen bir ırk halini almıştır.

Doğru bir beslenme programı ile ciddi anlamda heybetli bir görünüme kavuşan hayvanlardır. Bu sebeple de gerek Kurbanlık gerekse de Et Üretimi noktasında alıcılardan talep görmektedir.

 

Belçika Mavisi Irkı Özellikleri

Sakin bir yapıya sahip olan bu ırkın oldukça uysal ve uyumlu olduğunu söylemek mümkündür. Zaten iri bir cüsseye sahip olmasındaki en önemli etmenlerden bir tanesi de bu sakin ve uyumlu yapısıdır.

Doğum sonrasında hızlı ve erken bir büyüme gösteren bu ırk erkeklerde 1.000 kg, dişilerde ise 800 kg gibi yüksek ağırlıklara erişmekte ve et verimi olarak üreticilerini tatmin etmektedir.

Bu ırk diğer birçok ırktan daha fazla bakım istediği için ciddi anlamda yetiştirilmesi zahmetli bir ırktır. Ancak bu zahmet bir noktada iyi kazançlar elde ettirdiği için birçok besi firması ve besicilik yapan kişi tarafından göz ardı edilmektedir.

Aynı zamanda yağ depolamalarındaki yavaşlıktan ötürü kesim işlemleri biraz daha geç yapılmaktadır. Buna bağlı olarak bakım giderleri ve yem giderleri diğer ırklara göre biraz daha fazla olmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
İtalyan Çimi (Yıllık Çim) Yetiştiriciliği - Yetiştirici Rehberi: […] çimi, daha ziyade kuru ot ve silaj olarak değerlendirilir.
2019-12-11 14:41:12
2019-12-01 09:59:53
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Kene Mücadelesi - Türk Besi: […] Sığırlarda Sun’i Tohumlama ve Faydaları Bıldırcın Yetiştiriciliği ve
2019-11-27 22:05:57
2019-11-22 08:51:43
2019-10-23 16:57:51
Ayçiçeği Yetiştiriciliği ve Üretimi - Yetiştirici Rehberi: […] yağ olarak değil yağ çıktıktan sonra geriye kalan posası
2019-10-16 07:08:37
Soya Fasulyesi Yetiştiriciliği ve Üretimi - Yetiştirici Rehberi: […] 5-6 üründen birisi olan soyanın, yağının ayrılmasının ardından elde
2019-10-13 22:56:01
Yumurta Tavukçuluğunda Aydınlatma ve Su Kalitesi - Türk Besi: […] = window.adsbygoogle || []).push({});
2019-10-13 13:39:24
Facebookta bizi bulun