Yarı Açık Bağsız Besi Sistemi

Yarı Açık Bağsız Besi Sistemi

Yarı Açık Bağsız Sistem besicilikte ahırın 3 tarafı duvarlarla çevrili ve üstü sundurmayla kapalı, güney cephesi açık olur. Tercihler değişmekle beraber genellikle yemlikler açık kısımda yapılır ve üzerleri sundurma ile kapatılır. Suluklar ise bölünen padokların arasına yerleştirilir.

Bu sistemde, hayvan başına ortalama olarak 4 – 5 metrekare gezinti yeri hesaplanmalıdır. Gezinti alanı mutlaka bölünerek padoklara ayrılmalı, ve her bir padokta 10 – 15 hayvan barındırılmalıdır. Hayvanlar padoklara yerleştirilirken, aynı yaş grubundan olmalarına ve cüssece birbirlerine yakın olmalarına mutlaka önem verilmelidir.  İşletme kurulurken,  minimum % 3 – 4 meyilli araziler seçilmelidir. Gezinti yerlerinin ortasına doğru eğim verilip, buraya drenaj için çukur açılmalı ve üzeri ızgarayla kapatılmasına itina gösterilmelidir.  Böylece gezinti yerlerinde biriken fazla su rahatlıkla tahliye edilebilir.

 

 

 

 

Yarı Açık Bağsız Sistemin, Kapalı Bağlı Ahır Sistemine Göre Avantajları :

Ülkemizde en çok tercih edilen besi sistemi “Kapalı Bağlı Ahır Sistemi” dir. Yarı Açık Bağsız Sistemin başlıca avantajları şöyle sıralanabilir.

1 – Kapalı sisteme nazaran inşaat maliyeti daha düşüktür.

2 – Kapalı sisteme nazaran işçi maliyetleri daha düşüktür.

3 – Özellikle sıcak günlerde, havalandırma sorunu bulunmadığından, çok daha verimli besicilik yapılabilmektedir.

4 – Besiye alınan hayvanlar, serbestçe dolaştıklarından, istedikleri gibi yem yiyip su içebilirler, hareket kısıtlamaları yoktur.

5 – Bu sistem uzun süreli besiciliğe daha uygundur.

6 – Bu sistemde yetiştirilen hayvanların etleri daha kaliteli, sıkı ve lezzetli, yağlanma oranı düşüktür.

7 – Hayvanlar, hastalıklara karşı, kapalı sisteme göre daha dayanıklı olurlar. Kapalı sistemde sık görülen eklem rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ve idrar sorunlarına, bu sistemde çok nadir rastlanır.

8 – Maliyetler çok daha düşük olduğu için işletme karlılığı yüksektir.

Yarı Açık Bağsız Sistemin, Kapalı Bağlı Ahır Sistemine Göre Dezavantajları :

1 – Eğer hayvanlar kış mevsiminde, alıştırılmadan bu sisteme alınırlarsa, iklim şartlarına adaptasyonları zorlaşabilir. Bu nedenle, hayvanlar kış aylarından önce işletmeye getirilmeli ve ortama alışmaları sağlanmalıdır.

2 – Çok soğuk havalarda suluklarda donmalar oluşabilir.

3 – Eğer arazide yeterli drenaj yapılmazsa, çamur problemi yaşanabilir.

4 – Birbirlerine yakın cüsse ve yaşlara göre hayvanlar ayrılmazsa, birbirlerini rahatsız edebilirler.

Yarı Açık Bağsız Sistem ülkemizin soğuk bölgelerinde denenmiş ve başarıya ulaşmış bir yöntemdir. – 30 derece gibi çok soğuk günlerde bile, enerji bakımından zengin, kesif yemlerin arttırılması yeterlidir.

ÖNEMLİ : Bu sistemde süt sığırı beslemek isteyen yetiştircilerin yarı açık ahırların yanı sıra sağımhane, doğum odası, yemlik ve  buzağı kulübeleri yapmaları gerekmektedir.

 

 Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. En önemli kısımda yapım asaması tesis nekadar pılanlı yasılırsa okadar rahat bir hayvancılık yapılır

  2. Selamün aleyküm
    ortalama 200, 250. baş arası yarı acık bağsız etcil besi ahır maliyeti inşaat ve tennik ekipmanlarla ilgili ortalama bir maliyet taplosu cıkaracakbilicek yada daha önce böyle bir kurulum yapmış arkadaşların ortalama masrafları hakkında beni bilgilendirmelerini rica eder hayırlı ticaretler bereketli ve sağlıklı uzun ömürlü yıllar dilerimm

  3. mrb benım koyde yerım var kendım memurum trakya blgesinde yaşıyorum. 10 adet dana bakmak istiyorum yerimde var hazır. sadece hayvanları alıp bakmaya ıs kalıyor yem fıyatları malummm? acaba kar edebilme şansım varmı..

  4. selamün aleyküm ben ömer ceylan ben yanızı biriyim yaşım 50 ben büyük baş hayvandan bakıcılık yapmak için sayım vede dogumdan anlarım vede güdümde yaparım iş arıyorum şuhan boşdayım 05433831202 bekarım ve yanızım. elagozmer2010@hotmail.com

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun