Buzağılarda Ağız Sütü ve Önemi

Buzağılarda Ağız Sütü ve Önemi

Tıpkı insanlar gibi buzağılar da,  anne Sütü ile beslenmeye başlamakta ve bu sayede daha hızlı büyümektedir, buzağılarda da durum aynı sistemde işlemektedir.

Buzağılar doğum esnasından sonra ilk 2 saat içerisinde Anne Sütü – Ağız Sütü ile beslenmeye başlanmalıdır. Bu sayede buzağının doğum sonrasındaki direnci artacaktır.

Ağız Sütü yüksek oranda A Vitamini içermektedir. Bunun yanında anneni geçirmiş olduğu hastalıklar için de içinde çeşitli antikorlar barındırmaktadır. Bu sayede yeni doğan buzağı 5-6 ay boyunca anneden kaynaklı bir hastalığa yakalanmayacaktır.

 

 

 

 

 

Ağız Sütü yeni doğan bir buzağıya En Az 4 gün verilmelidir. Bu oran canlı ağırlığın %10’u kadar olmalıdır. Verilen Ağız Sütü sebebiyle bir ishal vakası yaşanması durumunda ise buzağı Yağsız Süt ile beslenmeye başlanmalı ve Ağız Sütüne bir miktar ara verilmelidir.

10 günlük beslenme sonrasında buzağıya yavaş yavaş beslenme yemi verilmeye başlanmalıdır. Bu sayede hem Ağız Sütü ile kuvvetlenen buzağı hem de diğer besin maddelerine alışmaya başlayacaktır.

Bu beslenme sistemi içerisinde yemi lezzetlendirmek için içerisine melas katılabilir. Bunula beraber A ve D vitaminleri ile mineral tozları da buzağıya verilerek bedensel direnci arttırılabilir. Bu olay yaklaşık olarak 6 ila 8 haftalık olana kadar devam edilmelidir. Daha sonrasında da buzağı sütten kesilerek sadece dış besinler ile beslenmeye başlanmalıdır.

Sütün anneden buzağıya verilmesinde bir biberon veya emzikli bi kova kullanılması memede bulunan hastalıklı yapının buzağıya geçmesine engel olacaktır. Bu sebeple inekteki sütün ayrıca verilmesi düşünülebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun