Girgentana Keçisi

Girgentana Keçisi

Girgentana Keçisi

Bu keçi türünün anavatanı Sicilya adasıdır. Asya’daki Bezoar keçilerinden veya Afganistan menşeli Markhor keçilerinden kökenlendiği düşünülmektedir. Çok değerli bir ırktır. Koruma programına alınmış ve bu sayede de sayısı son yıllarda hızla artmaya başlamıştır. Yarım metre uzunluğunda kıvrılmış boynuzları oldukça dikkat çekicidir. Tüyleri uzundur. Beyaz veya kahve-beyaz karışımıdır. Bu keçilerin ırkı çok eski zamanlara dayanır. 1990’lı yılların başlarında sayıları 5000 civarında iken, 1996 yılına gelindiğinde sayıları 100 adedin altına düşmüştür. Daha sonra  Girgentana keçisini koruyucu vakıflar koruma programına alarak İsviçre’de tekrar üretilmeye başlamıştır. 2004 yılı itibariyle, İtalya’da 750 adet, Almanya‘da 130 adet sayıya ulaşmıştır.

Girgentana Keçisinin Görünüm Özellikleri

Boynuzları çok uzun ve dikkat çekicidir. Vücut ağırlığı erkeklerde yaklaşık 80 kg, dişilerde 50 kg civarındadır.  Cidago yüksekliği ise erkelerde 80 cm’ye yakın, dişilerde ise 50 cm’ye yakındır. Boynuzlarının uzunluğu erkeklerde 60 cm, dişilerde ise 40 cm’dir.

 

Girgentana Keçisinin Verim Özellikleri

Girgentana keçisi özellikle sütü ve eti için yetiştirilir. Yılda 400 litre süt vermektedir. Bakımı iyi yapılırsa süt verimi iki katına çıkmaktadır. Bir dönem aşırı kesimden dolayı nesli tükenmekle karşı karşıya kalmıştır. Sütünün verimi fark edilince bu keçi türü bir nevi yeniden keşfedilmiştir.

 

Ağırlık :  Erkekler : 70 – 80 Kg.   /  Dişiler: 40 – 50 Kg.

Boynuz uzunluğu : Erkekler : 60 cm.   /  Dişiler: 40 cm.

Cidago Yüksekliği : Erkekler : 70 – 80 cm.   /  Dişiler: 40 – 50 cm.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun