Chevre Des Fosses Keçisi

Chevre Des Fosses Keçisi

Chevre Des Fosses keçisi, Anavatanı Fransa’nın Chevre Des Fosses bölgesi  olan bir keçi türüdür. İsminin kökeni de adını aldığı yetiştiriliş bölgesidir. Kombie verime sahip olan bu keçilerin sayıları ne yazık ki  günden güne azalmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırma ve tespitler sayılarının bir milyondan az olduğunu  düşündürmektedir.

 

Chevre Des Fosses Keçisi Görünüm Özellikleri

Bu keçi ırkının üyeleri, kendi türündeki keçilere oranla orta boylu olarak tanımlanabilir. Bu keçilerin hem dişi hem de erkek bireyleri boynuzludur. Bununla birlikte dişi keçilerin boynuzları, erkek bireylere nazaran oldukça kısa ve ince yapılıdır. Bu keçilerin kulakları öne doğru belirgin bir şekilde düşük görünümlüdür. Bu türe ait keçiler beyaz, siyah ve gri tonlarının hakim olduğu uzun sayılabilecek tüylere sahiptir.

Bu keçi türünün cidago yüksekliği erkeklerde yaklaşık 100 cm, dişilerde ise yaklaşık 80 cm civarındadır. Irkın bireylerinin canlı ağırlığı erkeklerde 100 kg’a , dişilerde ise 80 kg’a yakındır. Yaşam süresi yaklaşık olarak 15 yıldır.

 

Verim Özellikleri

Bu türün en belirgin özelliklerinden biri de bir yıl içinde kendi ağırlıklarının 10 katı süt vermesidir. Bu keçiler hem etleri için hem de sütleri için yetiştirilirler. Yaklaşık olarak 270 gün süren laktasyon dönemleri boyunca, yıllık süt verimleri 800 litreden az olmamakla beraber, 1000 litreye yakındır. (Ortalama 850 – 1000 litre / yıl ) Bu keçiler 5 aylığa ulaştıklarında  ilk kızgınlık belirtilerini (östrüs) gösterirler ve bu dönemde çiftleştikleri taktirde gebe kalmaya müsait hale gelirler. Bir batında doğan oğlak sayısı ortalama olarak bir adettir. İkizlik oranı son derece düşüktür. Bu keçi ırkının üyeleri besiye son derece uygundur. Besiye alınan hayvanlarda günlük canlı ağırlık artışı son derece tatminkardır. Başka bir deyişle yemden yararlanma kabiliyetleri çok iyidir. Erkek Oğlaklar 6 aylık olduktan sonra kesim ağırlığına ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun