Damascene Keçisi

Damascene Keçisi

 

Damascene Keçisi yoğunluklu olarak Lübnan ve Suriye civarında yetişmektedir. Damascus Keçisi olarak da bilinir. Bu ırk süt keçisi olarak bilinmektedir. Yetiştiği bölgelere göre değişen;  Aleppo, Shami, Chami, Baladi olmak üzere farklı adlar verilmiştir. İnsanlarla son derece yakın ilişkiler kuran duygusal ve tam evcil olarak tanımlanabilecek bir ırktır.  Bu keçilerin sürü içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Sürü olarak yayıldıkları için geniş alanlarda otlamayı tercih ederler.

 

Damascene Keçisi Görünüm Özellikleri

Bu türün en önemli özelliği kulaklarının orta uzunlukta olması ve kulaklarının aşağıya doğru sarkmasıdır. Alt çene üst çeneden çok belirgin bir şekilde dışarıya doğru çıkmıştır. Burun ise ilginç bir şekilde dıştan içe doğru eğilmiştir ve dışbükey yapıdadır. Burunlarının oldukça tüylü bir görüntüsü vardır. Vücut uzunluğuna baktığımızda orta ve hatta uzun boylu bir ırk olduğu söylenebilir. Damascus keçilerinde hem boynuzlu hem de boynuzsuz olmak üzere iki tip de görülmektedir. Gri, beyaz, kahverengi, kızıl olmak üzere değişik renkleri bulunmaktadır.  Kuyruğu bedenine göre oldukça kısa yapıda olup güdüktür.

 

Verim Özellikleri

Bu keçilerin günlük ortalama süt verimi 3-6 litre arasındadır. Et randımanı ise % 52’dir. Çok çabuk et tutar. Akdeniz taraflarında kurbanlık olarak satışları yaygındır. Bir keçiden 2-3 yavru alınır. Sütünde kazein oranı yüksek olup kokusuz ve oldukça yağlıdır. Bu sebeple dondurmacılar bu ırka ait keçilerin sütünü tercih ederler.

 

Damascene Keçisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun