2016 Yılı Kurbanlık Fiyatları Belli Oldu

2016 Yılı Kurbanlık Fiyatları Belli Oldu

2016 yılı Kurban Bayramı için geri sayım başladı. ve yavaş yavaş Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları ve Büyük Baş Kurban Fiyatları netleşmeye başladı. Bayrama 1 aydan daha az bir süre kaldı. Hayvan pazarlarındaki hareketlenme ile özellikle Hisseli Kurban Satışları için satın almalar yavaş yavaş başlamış durumda. Son yıllarda pek çok besici, Kurban Bayramı’nda hisseli kurban kesimi yapıyor ve işletmeye gelen vatandaşlara hizmet veriyor.

 

2016 Yılı Kurbanlık Fiyatları

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Vekâletle Kurban Kesimi ile Bağış Sistemine dâhil olmak isteyenlerden 690 TL alınacağını duyurdu.

 

 

Kurbanlık Dana ve Koç Satan noktalarda hem Satış hem de Kesim işlemleri için ücretlendirmeleri yapmaya başladılar. Özellikle geçen Kurban Bayramı’ndan bu yana artan maliyetler, fiyatın yukarı çekilmesinde etkin rol oynuyor. Hayvan yetiştiricilerinin en nemli giderleri arasında bulunan yem fiyatları, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da % 20’nin üzerinde zamlandı. Bu da entansif besicilik yapan yetiştiricilerin maliyetlerini oldukça yukarı çekti.

Türkiye kurbanlık hayvanlarının büyük bir kısmını karşılayan Doğu Anadolu illerindeki pazar fiyatları da, bu yılki fiyatlar için bir nev’i ayna görevi yapıyor.

Bu yıl fiyatların geçen yıla göre ortalama % 20 zamlı olması beklenirken, büyükbaş 6 – 7 bin TL’den başlaması bekleniyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında, küçükbaş hayvan kurbanlık fiyatları ise 600 – 900 TL arasında değişen fiyat seviyelerinde olacak gibi görünüyor.

Tabii ki bu fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu belirtmekte fayda var. Her sene olduğu gibi bu sene de fiyatlar, hayvanların ırk ve kilolarına göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca kurbanlıkların satıldığı iller ve buralarda yaşayan insanların tercihleri de kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinde rol oynuyor. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde bulunan illerimizde kurbanlık olarak daha çok küçükbaş hayvanlar tercih edilirken, diğer bölgelerimizde en çok büyükbaş hayvanlar kurban ediliyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. TR 60 15 83992 ve TR 60 155 3474 küpe numaralı kurbanlıkları aldık acaba bilgileri nedir? Teşekkürler

  2. Merhaba,
    TR22 988841 küpe no’lu hayvanın doğum tarihini ve ırk,cins bilgilerini öğrenebilir miyim?
    Şimdiden teşekkür ederim.
    İyi çalışmalar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun