Kurbanlık Hayvan İthalatı Yapılmayacak

Kurbanlık Hayvan İthalatı Yapılmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ”Türkiye’de gerek büyükbaş gerek küçükbaş hayvancılıkta, hayvan varlığının artışı sebebiyle, bu sene ithalatı gerektiren bir durum yok” dedi.

Mehdi Eker, ”Kurban Bayramı yaklaşıyor, bu yılki kurban  fiyatlarında artış bekleniyor mu, kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanacak mı?” sorusuna, kurbanlık hayvan açısından bugüne dek gerekli tedbirler alındığı için hiçbir yıl sıkıntı yaşanmadı şeklinde cevap verdi.

Bugüne kadar, ihtiyaçtan dolayı kurban ithalatı yapmadıklarını ifade eden Eker, şunları kaydetti:
”Sadece Trakya Bölgesi’nde, orayı hastalıksız hale getirdiğimiz için Anadolu’dan oraya sevkıyatı belirli şartlara bağladık. O nedenle orada bir problem oluşmasın, oradaki tüketici haksız bir durumla, haksız bir fiyat uygulamasıyla karşılaşmasın diye sadece orası için özel olarak bir miktar kurbanlık getirtmiştik geçmiş yıllarda, Trakya’da. Ne diyor muhalefet, ‘İlk defa kurbanlık hayvan getirdiniz.’ Doğru bir miktar getirildi ama sadece Trakya için ve sadece özel bir durum için. Yoksa Türkiye’nin genel manada ihtiyacı olduğundan değil ya da kurbanlık hayvan olmadığından değil bu. Türkiye’de gerek büyükbaş gerek küçükbaş hayvancılıkta, hayvan varlığının artışı sebebiyle, tabii Trakya’da da bu artış oldu, bu sene ithalatı gerektiren bir durum yok.

Çünkü Türkiye’nin hayvan varlığı, mesela ortalama 600 bin büyükbaş kurban kesilir, 2 milyonun biraz üzerinde de küçükbaş hayvan kesilir. Şu anda besi ahırlarında kurbanlık için hazırlanmış, beslenmiş yaklaşık 1 milyona yakın büyükbaş hayvan var. Küçükbaş hayvan da 3 milyona yakın, kurbanlık için söylüyorum. Dolayısıyla bir sıkıntı zaten yok. Bunun yüksek bir fiyata dönüşmeden, tüketici lehine Kurban Bayramı’nda piyasaya arz edileceğini ve talebi karşılayacağını düşünüyorum.”

Kurbanlık Hayvan Fiyatları

Mehdi Eker, ”Bayramda kurbanlıkların fiyatı düşer mi” sorusuna ”Fiyatlar yükselmez diyeyim. Bizim beklentimiz o yönde en azından” cevabını verdi.

Eker, ”Anadolu’dan Trakya’ya kurbanlık geçişlerinde sıkıntı olacak mı” şeklindeki soru üzerine, bu uygulamayı yaklaşık 5 yıldır yaptıklarını vurguladı.

Aylar öncesinden bütün besicileri, üretici birliklerini, ilanlarla, mektuplarla, resmi yazılarla, duyurularla bilgilendirdiklerini belirten Eker, ”Hepsi biliyor, bilmeyen yok. Bir tane vatandaşımız ben bilmiyorum diyemez, herkes biliyor. Şart şu; eğer siz illa Trakya tarafına Anadolu’dan kurbanlık hayvan götürecekseniz, en az 3 ay öncesinden müracaatınızı yapıp, bulunduğunuz yerde bir sağlık kontrolünün yapılması, bir karantina uygulanması, aşılarının yapılması, bütün bu tedbirlerin alınması lazım” diye konuştu.

Trakya Bölgesi’ne geçirilecek kurbanlıkların raporunun olması gerektiğini vurgulayan Eker, şöyle devam etti:
”Ama eğer öyle değil de ‘ben zaten şap aşımı yaptırmıştım. Dolayısıyla hayvanlarım da sağlıklı, kim demiş hasta’ deyip, ‘kamyona yükleyip ben bunu öbür tarafa götüreceğim’ derseniz, bu doğru değil. Buna izin vermeyiz. Bunu yapmaya kalkışan olursa da yasada belirtilen müeyyide neyse onları uygularız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun