Aardvark (Yer Domuzu)

Aardvark (Yer Domuzu)

Aardvark isminin Türkçe karşılığı “Yer domuzu” anlamına gelmektedir.

Aardvark Sınıflandırması ve Evrimi

Aardvarklar Sahra’nın güneyinde, Afrika boyunca farklı yaşam alanlarında çok çeşitli bulunan domuz gibi küçük memelilerdir.  Çoğunlukla yalnızdırlar ve günlerini Afrika güneşinin ısısından korumak için yeraltı burçlarında uyurlar, daha serin akşamlar yemek aramak için ortaya çıkarlar. Aardvarklar, kendi familyalarında hayatta kalan tek tür oldukları için hayvanlar arasında eşsizdir. Yakın zamana kadar yaygın olarak, armadillos ve pangolins gibi diğer böcekçilere çok yakın olduklarına inanılıyordu; ancak bu, en yakın yaşayan ve akrabaları düşünülen filler için geçerli değil.

 

Aardvark Anatomisi ve Görünümü

Aardvarklar, memeliler (ve aslında tüm hayvanlar) arasında bir dizi farklı hayvan türünün fiziksel özelliklerini sergiledikleri için eşsiz bir görünüme sahiptirler. Orta boyda, neredeyse tüysüz gövdelere ve uzun burnuna sahipler. Bu da onları ilk başta belirgin bir şekilde domuz gibi gösteriyor, Hem sıcak güneşten koruyan hem de böcek ısırıklarından zarar göremeyecek kalın bir deriye sahiptirler. Toz ve böceklerin burnuna girmelerini önlemek için burun deliklerini kapatabilirler. Tüpsüz, tavşan benzeri kulaklara sahiptirler; fakat yer altında bulundukları zaman kirin girmesini önlemek için düz olarak katlanabilirler. Her bir ayağı güçlü pençelere sahiptir. Bu da onları güçlü ve yetenekli kazıyıcılar yapıp, toprağı endişe verici bir hızla kazmalarını sağlar. Zamanlarının çoğunu yer altında ya da geceleri dışarıda avlayarak geçirdikleri için, görme keskinlikleri vardır; ancak avlarını bulmak ve potansiyel tehlikeyi algılamak için mükemmel koku duyularıyla çevrelerinde kolayca gezinebilirler.

 

Aardvarkların Dağılımı ve Yaşam Alanı

Aardvarklar, Sahra altı Afrika’da, kuru çöllerden nemli yağmur ormanı bölgelerine kadar geniş bir yelpazede farklı habitatlarda bulunurlar. Tek şartları (bol miktarda yiyecek ve suya iyi erişim dışında), geniş yuvalarını kazabildikleri iyi bir toprağa sahip olmaktır. Kumlu veya killi toprak türlerinde kazma konusunda oldukça yetenekli olmalarına rağmen, kayalık bölgeler yeraltı evlerini oluşturmalarına zorluk katıyor. Bu nedenle toprak koşullarının kazmaya daha uygun olduğu başka bir alana taşınmak zorunda kalıyorlar. Yuvaları 2 ile 5 kilometre karelik bir yerde 10 metre (33 ft) uzunluğunda olabilir. Yuvaları genellikle birden çok girişe sahiptir ve her zaman önce kafadan ayrılırlar. Böylece potansiyel yırtıcıları keskin koku duyularını kullanarak kolayca tespit edebilirler.

 

Aardvark (Yer Domuzu)

Davranış ve Yaşam Tarzı

Aardvarklar, esas olarak sadece çiftleşmek için bir araya gelen ve asla büyük gruplarda bulunmayan yalnız hayvanlardır. Hem gündüz güneşinden hem de yırtıcılardan korumak için yeraltı yuvalarında yaşıyorlar. Gece memelileridir. Sadece gece ve gündüz yiyecek ve su arayışına gittiklerinde en iyi termit höyükleri, mükemmel duyma ve koku alma duyusuyla bulmak için seyahat ederler. Geniş bir tünel ağından oluşan geniş bir yuvaya sahip olmalarına rağmen, evlerine dönmek zorunda kalmadan kendilerini hızlı bir şekilde koruyabilecekleri küçük geçici yuvaları hızla kazabileceği bilinmektedir.

 

Aardvark Yetiştiriciliği ve Yaşam Döngüsü

Aardvarkların her yıl meydana gelen belirli çiftleşme mevsimleri vardır. Bebekler yaşadıkları bölgeye bağlı olarak Ekim-Kasım veya Mayıs-Haziran aylarında başka alanlarda da doğabilirler. Yıllar boyunca bebek sahibi olduğu bilinen dişiler, genellikle yaklaşık 7 ay süren bir gebelik periyodundan sonra tek bir yavru doğururlar. Yeni doğan aardvarklar genellikle 2 kg kadar ağırdır ve tüysüz, pembe deri ile doğarlar. Bebek Aardvark, hayatlarının ilk iki haftasını toprağın altında anneleriyle birlikte güvenli şekilde geçirirler. Bununla birlikte anneleri yiyecek arayışlarına eşlik etmelerine rağmen, yaklaşık üç aylık olana kadar sütten kesilmezler. Kendi yuvalarını kazmak için dışarı çıkıncaya kadar anneleriyle birlikte yuvalarında altı ay kadar yaşarlar. Yaban hayatındaki yaşam süreleri tamamen açık olmamakla birlikte, esaret altında 20 yıldan fazla bir süredir yaşamaktadırlar.

 

Aardvarkların Beslenimi ve Avlanması

Aardvarkların beslenmesi esas olarak karınca ve termitlerden oluşmakta olup termitler, tercih edilen besin kaynağıdır. Buna rağmen böcekler ve böcek larvaları gibi başka böcekleri de yedikleri bilinmektedir. Güçlü uzuvları ve pençeleri olan böcek öldürücüler olarak dizayn edilmişlerdir.

 

Ayırt Edici Özellikler: Uzun, yapışkan dil ve tavşan gibi kulaklar.
Besin zinciri basamağı: Etobur
Bilimsel adı: Orycteropus afer
Boy: 100 – 130 cm (Yetişkin, Kuyruk hariç)
Doğum başına ortalama yavru sayısı: 1
Gebelik süresi: 213 gün
Grup: Memeli
Kilo: 40 – 65 kg (Yetişkin)
Menşei: Afrika
Ortak adı: Aardvark, Yer Domuzu
Ortalama yaşam süresi: 23 yıl
Renk: Kahverengi, gri, sarı
Takson Basamağı: Tür

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
2019-12-01 09:59:53
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Kene Mücadelesi - Türk Besi: […] Sığırlarda Sun’i Tohumlama ve Faydaları Bıldırcın Yetiştiriciliği ve
2019-11-27 22:05:57
2019-11-22 08:51:43
2019-10-23 16:57:51
Ayçiçeği Yetiştiriciliği ve Üretimi - Yetiştirici Rehberi: […] yağ olarak değil yağ çıktıktan sonra geriye kalan posası
2019-10-16 07:08:37
Soya Fasulyesi Yetiştiriciliği ve Üretimi - Yetiştirici Rehberi: […] 5-6 üründen birisi olan soyanın, yağının ayrılmasının ardından elde
2019-10-13 22:56:01
Yumurta Tavukçuluğunda Aydınlatma ve Su Kalitesi - Türk Besi: […] = window.adsbygoogle || []).push({});
2019-10-13 13:39:24
2019-10-12 08:21:56
Facebookta bizi bulun