Afrika Ağaç Kurbağası

Afrika Ağaç Kurbağası

Afrika Ağaç Kurbağası, Orta Afrika ormanlarında bulunan küçük bir kurbağa türüdür.

Afrika Ağaç Kurbağası Sınıflandırması ve Evrimi

Bugün, bu küçük amfibi hakkında hala az şey biliniyor ve sürekli azalan nüfus sayıları, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmemizi giderek zorlaştırıyor. Bilinen iki alt türü vardır. Bunlar Afrika Ağaç Kurbağaları ve Bates Ağaç Kurbağalarıdır. Her iki Afrika Ağaç Kurbağası türü de benzer büyüklükte ve renktedir; fakat yaşadıkları coğrafi bölgelerde farklılık gösterirler.

Afrika Ağaç Kurbağası Anatomisi ve Görünümü

Afrika Ağaç Kurbağası, genellikle açık kahverengiden koyu renklidir, karnındaki beyaz lekeler ve diğer kurbağa türleri gibi, yarı su ve ağaca tırmanış yaşam tarzına yardımcı olan özel olarak tasarlanmış ayaklara sahiptir. Karasal bir hayvandır ve ayak parmaklarını kullanarak toprağa atlamak içinde yardımcı olur. Ayak parmakları uzun ve incedir, uçların üzerinde yuvarlak diskler vardır. Bu geniş ayaklar, daha geniş bir yüzey alanına tutunmasını sağlar. Küçük çizgili gövdesi, 3,8 cm uzunluğunda büyür ve orman zeminindeki enkazlar arasında özellikle zor bir yerde olmasını sağlar.

 

Afrika Ağaç Kurbağası

 

Dünyada Dağılımı ve Yaşam Alanı

Afrika Ağaç Kurbağasının Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Gabon ve Nijerya gibi ülkelerdeki doğal Orta Afrika menzili boyunca dağıtıldığı söyleniyor. Buna rağmen, bu zorlaştırılmış amfibiyanın çok az kaydı vardır ki, bu dağılımın (ve aslında nüfus büyüklüğünün) çoğunun basitçe varsayıldığı anlamına gelir. Doğal yaşam alanı subtropikal veya tropikal nemli, ova ormanları ve bol miktarda su kaynağı bulunan yoğun şekilde bozulmuş eski ormanlardır. Bugün ise, genellikle uzun ormanlarla sınırlılardır.

Afrika Ağaç Kurbağası Davranışı ve Yaşam Tarzı

Diğer kurbağalar gibi, Afrika Ağaç Kurbağası da yarı sucul bir hayvandır; ancak dişi yumurtalarını döktüğünde suda en yaygın olarak bulunurlar. Diğer tropikal Kurbağalara benzer şekilde, yaşamının çoğunu bol miktarda yiyecek ve su bulabildiği yerdeki yürüyüş, atlama ya da koşarak geçirir. Karanlığa düştüğü zaman, yer yer yaşayan avcılardan gece boyunca güvende kalmak için çevreleyen bitki örtüsüne doğru çekilir. Cildinin renk ve lekeleri, çevredeki ormanlar arasında kamuflajı verir ve yine aç avcılara karşı ekstra savunma sağlar.

 

 

 

Afrika Ağaç Kurbağası Üremesi ve Yaşam Döngüsü

Bu kurbağaların üremesi hakkında, çoğunun oyuk ağaç boşluklarında bulunan küçük su kütlelerinde 200 yapışkan yumurta bıraktığı biliniyor. Bu yumurtlama bölgeleri daha sonra erkek Afrikalı Ağaç Kurbağası tarafından korunur. Kurbağa yavrularının beslenildiği şey bilinmemektedir; ancak bir kez geliştiklerinde, ağaçtaki sulu yuvalarından atlayıp ormandaki yiyecekler için avlanmaya başlarlar. Esaret altındaki Afrika Ağaç Kurbağaları genellikle üç ya da dört yaşında olana kadar yaşayabilirler; ancak vahşi yaşamlarında hayatları hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

Afrika Ağaç Kurbağası Beslenimi ve Avı

Uzun, yapışkan dilini ağzından çıkararak avını yakalamak için inanılmaz hızda hareket eden etçil amfibidir. Bu aynı zamanda Kurbağanın yemeye çalışırken yakalanmasına yardımcı olur. Orman zemindeki enkaz arasında sıkışan Böcekler, Solucanlar ve Örümcekler gibi küçük omurgasızları öncelikli olarak avlarlar. Diğer kurbağa türlerine benzer bir şekilde sessizliğe oturduğu, öğle yemeğinin geçmesi için beklediği, aydınlatma hızıyla yakalanmadan önce düşündüğü düşünülmektedir.

Yırtıcıları ve Tehditleri

Küçük boyutu nedeniyle sıcak ve ıslak, ormanlık ortamlarında çok sayıda yırtıcıya sahip olduğuna inanılmaktadır. Balıklar, Kuşlar, Kertenkeleler, Yılanlar, Kemirgenler gibi diğer büyük amfibilerin ortak yırtıcıları olduğu düşünülmektedir. Bu hayvanlara yönelik en büyük tehdit, ormansızlaşma biçimindeki habitat kaybı ve daha az ölçüde, doğal habitatlarındaki hem hava hem de su kirliliğidir. Bununla birlikte, türler üzerindeki habitat kaybının doğrudan etkisi ile ilgili pek az şey bilinmektedir.

Afrika Ağaç Kurbağası Hakkında İlginç Gerçekler ve Özellikler

Afrika Ağaç Kurbağaları hakkında çok az şey biliniyor; çünkü çok sınırlı bir aralıkta sadece bir avuç kayıt var ve gerçekte sözde doğal yaşam alanıyla varlığını doğrulayan bir kayıt yok. Sadece bu alanlarda var olduğu varsayılmıştır.

 

 

 

İnsanlarla İlişkisi

Her ne kadar insanlar tarafından küçük çapta çalışılmış olsa da, bu küçük kurbağa hakkında hala çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte egzotik evcil hayvan ticaretine dahil oldukları bilinmektedir. Küçük boyutu, doğal yaşam alanlarındaki yerlerini tespit edilmelerini çok zorlaştırmaktadır, bu da bu bölgelerdeki kurbağalar üzerindeki insan faaliyetinin etkisinin hala bilinmediği anlamına gelmektedir. Doğal menzillerinin çoğunun ormansızlaştırılması, büyüyen endüstrinin yükselen kirlilik seviyelerine neden olmasıyla birlikte, popülasyonunun azalmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Afrika Ağaç Kurbağasının Koruma Durumu ve Bugünkü Yaşamı

Bugün Afrika’daki ağaç kurbağaları, Afrika ormanlarında nadiren görülür; ancak yakın gelecekte nesli tükenmekte olan “En Az Endişe” olan bir tür olarak sınıflandırılmıştır; ancak bu, Orta Afrika’daki büyük çaplı dağılımlarına dayanmaktadır. Afrika Ağaç Kurbağası popülasyonlarının düşüşte olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

 

Ayırt Edici Özellikler: Küçük vücut boyutu ve perdeli ayaklar.
Bilimsel adı: Nectophryne afra
Boy: 2.5 cm – 3.8 cm
Kilo: 2 gr – 5 gr
Korunma durumu: Asgari Endişe
Menşei: Orta Afrika
Ortalama yaşam süresi: 35 yıl
Renk: Kahverengi, Siyah, Beyaz, Tan
Tip: Amphibian
Takson Basamağı: Tür
Üst sınıf: Nectophryne

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun