Affenpinscher Köpek Irkı

Affenpinscher Köpek Irkı

Affenpinscher köpek ırkının 17. yüzyılda Almanya’da ortaya çıktığı ve  en eski köpek ırklarından biri olduğu düşünülmektedir. Bugün bildiğimiz köpekten daha büyük olmasına rağmen, bu köpeklerin atalarının daha erken yaşlarda olduğu ve 15. yüzyılın başlarında tablolarda tasvir edildiği düşünülmektedir.

 

Affenpinscher Tarihçesi ve Evcilleştirilmesi

İlk olarak mutfaktaki ve ahırlarda fare kontrolü için yetiştirildi ve tutuldu; çünkü bu aktif Teriyerlerin sıçan sayılarını azaltmada etkili olduğu kanıtlandı. 1800’lerin sonunda bu cins, güney Almanya’da zengin ve ünlü bir köpekti. İkinci Dünya Savaşından sonra ABD’ye ithal edildi. Bugün ise ABD’de, Dünya’da herhangi bir yerde olduğundan daha fazla sayıdadır.

 

 

Affenpinscherin Fiziksel Özellikleri

Affenpinscherler, genellikle terrierlerle ilişkilendirilmiş kendine özgü bir görünüme sahiptir. Affenpinschlerin küçük gövdesi, siyah ya da gri renkli olma eğiliminde olan iri, tüylü kürkle kaplıdır ve aslında bu kadar küçük bir köpek için oldukça uzundur. Affenpinschlerin başı kubbelidir. Kısa bir namlu, küçük kulaklar, karanlık gözlerle ve maymun gibi ifadesiyle ticari adı abartılmıştır. Kuyrukları nispeten kısadır. Tarihsel olarak Affenpinschlerin kuyruğu günümüzdeki ırkların atası kırmızı, açık kahverengi ve bej gibi çeşitli renklerde bulundu ve büyük olanların kuyrukları daha büyük olurdu.

 

Affenpinscherin Davranışı ve Mizacı

Kendine özgü Terrier benzeri görünümüne rağmen, aslında diğerlerinden farklıdır; çünkü bunlar pincher-schnauzer alt grubunun bir parçasıdır. Bu özelliklerle aynı zamanda diğer köpekler ve evcil hayvanlarla da iyi geçiniyor. Affenpinschlerin en belirgin özelliklerinden bazıları aktif, maceracı, meraklı ve inatçı olmalarıdır, aynı zamanda eğlenceli ve sevecenlerdir. Cins kendinden emin, canlı ve aile üyelerine karşı şefkatlidir. Oyuncaklarına ve yiyeceklerine geldiğinde, biraz bölgesel olabilir. Bu nedenle çok küçük çocuklu haneler için tavsiye edilmez. Bu Köpek genellikle sessizdir; ancak herhangi bir saldırgana karşı hiçbir korku göstermeyecek şekilde tehdit altında hissedilirse, çok heyecanlı hale gelebilir.

 

Affenpinscher Yetiştiriciliği

Bugün bildiğimiz Affenpinscher cinsi, ilk olarak 17’nci yüzyılın sonlarında Almanya’da bir ev sahibi olarak yetiştirildi. Bu Köpekler en az 30 cm boyundadır. Bazıları daha büyük olabilir. 1900’lü yılların başlarında diğer yerli ırklarla birlikte üremesi, birkaç yıl sonra Amerika’ya ithal edilen daha küçük boyutlu ve düz yüzlü Affenpinscherlere yol açtı. ABD’de bu tür bir dizi olmasına rağmen, İngiltere’de bugün 30’dan az yetiştiricisi olmaları ile İngiltere’de gerçekten popüler bir Köpek tercihi haline gelmemiştir. Ortalama olarak ilk doğduğunda kör olan sadece birkaç yavru üretirler.

 

 

Affenpinscher

 

Affenpinscher Hakkında İlginç Gerçekler ve Özellikler

Affenpinscher, ilk olarak 17. yüzyıl Almanya’sında tam anlamıyla tercüme edilen ve meraklı “Monkey-like” ifadesiyle “küçük maymun-köpek” anlamına gelen Zwergaffenpinscher olarak adlandırıldı. Bununla birlikte sayıları savaş sırasında ölürken, bugün istenen türün doğmasına yol açan Brüksel Griffon dahil diğer küçük ırklarla yetiştirildi. Yeniden yetiştirildiğinde daha kısa bir namlu ve daha belirgin bir çeneye yol açan Brüksel Griffon’un yaratılmasında yıllar önce kullanılmıştı. Neredeyse yerli köpeklerin her cinsinde olduğu gibi, Affenpinscher ile ilişkili bir dizi sağlık problemi vardır.

 

Ayırt Edici Özellikler: Koyu wiry saçlı vücut ve karanlık gözler.
Bilimsel adı: Canis lupus familiaris
Boy: 25 cm (10 inç)
Doğum başına ortalama yavru sayısı: 3
Grup: Köpek
Kariyerine başladığı yer: Almanya, Fransa
Kilo: 2,9 – 6 kg (Yetişkin)
Menşei: Kuzey Amerika
Mizaç: İnatçı, Meraklı, Oyuncu, Adventurous, Aktif
Ortak adı: Affenpinscher
Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl
Renk: Siyah, Tan, Gümüş Rengi, Belge, Kırmızı, Gri
Tip: Terrier

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun