Afrika Misk Kedisi

Afrika Misk Kedisi

Afrika Misk Kedisi, Sahra-altı Afrika’da bulunan büyük bir misk kedisi türüdür. Genetik grubundan geriye kalan tek üyedir.

 

Sınıflandırması ve Evrimi

Kediye benzeyen görünüşleri ve davranışlarına rağmen, aslında kedi değillerdir. Aslında Çakallar’da dahil olmak üzere diğer küçük etoburlarla daha yakından ilişkilidir. Yüzyıllardır parfüm üretiminde kullanılan dışkı topaklarına (Civetone olarak adlandırılan) ve göz alıcı siyah-beyaz lekelere sahiptirler.

 

Afrika Misk Kedisi Anatomisi ve Görünümü

Afrika Misk Kedisinin en ayırt edici özelliklerinden biri, gözlerinin etrafının siyah renk ile çevrilmiş olması ile birlikte Rakuna benzer bir görünüm veren sahip oluğu kürk ve gri yüzlerindeki siyah ve beyaz işaretlerdir. Benzerlik, arka bacaklarının ön bacaklardan biraz daha uzun olması ile daha da artmaktadır. Bu da onun duruşunu bir Mongooselerden (Kuyruksürengiller) çok farklı kılmaktadır. Ortalama yetişkini yaklaşık 70 cm’lik bir gövde uzunluğuna sahiptir. Ağaçlarda daha kolay hareket etmesini sağlamak için geri çekilemeyen pençeleri vardır.

 

Afrika Misk Kedisi

 

 

Afrika Misk Kedisi Dağılımı ve Yaşam Alanı

Afrika Misk Kedisi, Afrika kıtasında Sahra-altı Afrika’da kıyıdan sahile kadar uzanan bir dizi habitatta bulunur. En yaygın olarak tropik ormanlarda beslediği hayvanları ve sığınaklarını sağlamak için bol miktarda yoğun bitki örtüsünün bulunduğu bölgelerde bulunur. Kurak bölgelerde asla bulunmazlar ve her zaman iyi bir su kaynağına sahip olan bir bölge seçerler. Buna rağmen, daha kurak bölgelere yol açan nehirler boyunca bulunması nadir değildir. Yetenekli yüzücülerdir ve genellikle zamanlarını hem avlanma hem de ağaçta dinlenerek geçirirler.

 

Afrika Misk Kedisi Davranışı ve Yaşam Tarzı

Afrika Misk Kedisi, sadece avlanma ve yiyecek yakalamak için gece kapağının altında çıkan yalnız bir hayvandır. Bu gece hayvanları esas olarak gün ışığından yararlanan saatlerin çoğunu güvenliği için harcayan yüksek ağaçlarda yaşayan canlılardır. Gün batımından hemen sonra en aktif oldukları zaman dilimidir. Genelde çok yalnız canlılar olmalarına rağmen, özellikle çiftleşme mevsimi boyunca 15 üyeye kadar gruplar halinde toplandıkları bilinmektedir. Aynı zamanda yüksek bölgesel davranış gösteren hayvanlardır ve sınırlarını perine bezleri tarafından salınan kokularla işaretlerler.

 

 

Afrika Misk Kedisi
Afrika Misk Kedisi

 

 

 

 

Afrika Misk Kedisi Yetiştiriciliği ve Yaşam Döngüsü

Diğer misk kedileriyle birlikte göründükleri tek zaman, çiftleştikleri zamandır. Dişi Afrika Misk Kedisi genellikle birkaç ay süren bir gebelik periyodundan sonra en fazla 4 yavru doğurur. Dişi  Misk Kedisi, yavrularını güvenli bir şekilde yetiştirmek için genellikle başka  hayvanlar tarafından kazılan bir yeraltı yuvasına yerleşir. Yavrular oldukça hareketlidir ve kürkleriyle doğarlar. Kendileri için savaşacak şekilde güçlü olana kadar anneleri tarafından bakılırlar. Afrika Misk Kedileri 20 yıla kadar yaşayabilirler.

 

Beslenimi ve Avı

Afrika Misk Kedisi etçil bir memeli olmasına rağmen, hem hayvan hem de bitkilerden  oluşan çok zengin bir diyete sahiptir. Kemirgenler, kertenkeleler, yılanlar ve kurbağalar gibi küçük hayvanlar, çoğunluğunu ormanlık alanda bulduğu böcekler,  ve  meyvelerle beslenir. Genellikle pençelerini kullanmak yerine yiyecek toplamak için dişlerini ve ağzını kullanır. Bu yeme metodu, 40 keskin dişini yakalayabilmesi için etkin bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir ve güçlü çenesi avlarının kaçmasını zorlaştırır.

 

Yırtıcıları ve Tehditleri

Gizemli vahşi bir yırtıcı olmasına rağmen, kendi doğal ortamlarında bir dizi  yırtıcılar tarafından avlanırlar. Aslanlar ve leoparlar’da dahil olmak üzere büyük yırtıcı kediler,  büyük yılanlar ve timsahlar gibi sürüngenler başlıca yırtıcılarıdır. Afrika’daki Misk Kedisi nüfusu, hem habitat kaybından hem de ormansızlaşmadan dolayı tehdit altındadır. Geçmişte kıta boyunca avlanmaya maruz kalmıştır. Afrika’daki Misk Kedisine karşı en büyük tehditlerden biri, misklerinin değerinden dolayı zarar görmeleridir.

 

Afrika Misk Kedisi Hakkında İlginç Gerçekler ve Özellikleri

Afrika Misk Kedisinin üreme organlarına yakın bezlerin salgıladığı misk, insanlar tarafından yüzlerce yıldır toplanmıştır. Konsantre formunda, kokunun  oldukça kötü olduğu söylenir; ancak sulandırıldıktan sonra çok hoş olur. Dünyadaki en pahalı parfümlerin bazılarında bulunan maddelerden biri haline gelen bu koku, Afrika Misk Kedisini iyi bilinen bir Afrika hayvanı haline getirmiştir.

İnsanlarla İlişkisi

Bir Afrika Misk Kedisinden her hafta 4 gr misk kadar salınır, bu normalde vahşi doğadaki Afrika Misk Kedisinden toplanır. Ancak miskleri için yakalandıkları ve tutuldukları bilinmektedir. Bugün  kolayca benzer kokular yapay olarak üretildiğinden, çok az sayıda parfüm halen bir Afrika Misk Kedisinin bezlerinden gerçek misk içerir. Her ne kadar koruma altında olmasa da, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya  değildir.

 

Afrika Misk Kedisinin Koruma Durumu ve Bugünkü Hayatı

Ormanlık alanların azalması nedeniyle doğal yaşam alanları tehdit altındadır ve bu nedenle doğal habitatının büyük bir kısmının kaybı söz konusudur. Bölgede böylesine geniş bir orman tahribatının ana sebebi hurma yağı tarlaları için ormanların yok edilmesidir. Nesli Tehlike altında olan hayvanlar arasında “En Az Endişe Duyulan” kategoride  listelenir. Bu, Afrika Misk Kedisinin yakın gelecekte nesli tükeneceği için çok az tehdit olduğu anlamına gelir.

 

 

 

 

 

Ayırt Edici Özellikler: Gözlerinin etrafında siyah bant.
Bilimsel adı: Civettictis civetta
Boy: 43 cm – 71 cm
Doğum başına ortalama yavru sayısı: 3
Grup: Memeli
Kilo: 1.4 kg – 4.5 kg
Ortak adı: Afrika Misk Kedisi
Ortalama yaşam süresi: 15 – 20 yıl
Renk: Siyah, beyaz, gri, sarı, kahverengi, tan.
Takson Basamağı: Tür

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
2020-02-29 02:03:02
Sığırlarda Ayak Hastalıkları ve Etiyolojik Faktörler - Türk Besi: […] almaktadır. Ayak hastalıklarının meydana gelmesinde, yapıcı ve hazırlayıcı olarak
2020-02-17 23:29:33
2020-02-04 14:13:27
2020-01-14 14:08:06
Koyunlarda Kızgınlık ve Döl Verimi - Türk Besi: […] ilk belirtileri görüldükten 24 – 36 saat sonra ovulasyon
2020-01-09 15:13:14
Sığırların Beslenmesinde Silaj Kullanımı - Türk Besi: […] sonrası ilk aylarda buzağıların rumenleri işlevsel hale geçmediğinden, lifli
2020-01-02 10:35:36
2019-12-18 11:25:19
Kist Hidatik Hastalığı ve Korunma Yolları - Türk Besi: […] insan hem de hayvan sağlığını tehdit eden ve büyük
2019-12-16 14:14:05
İtalyan Çimi (Yıllık Çim) Yetiştiriciliği - Yetiştirici Rehberi: […] çimi, daha ziyade kuru ot ve silaj olarak değerlendirilir.
2019-12-11 14:41:12
Facebookta bizi bulun