Barb Balığı

Barb Balığı

Barb, tatlı su nehirlerinde ve güney yarım küre boyunca göllerde doğal olarak bulunan küçük bir balık grubudur. Dünyada Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın serbest su bölgelerinde yaşayan, 2000’den fazla bilinen barb türü vardır.

Sınıflandırması ve Evrimi

Genellikle ağızlarında diş sıraları olan birkaç tatlı su balığı türünden biri olması nedeniyle, tatlı su köpekbalığı olarak adlandırılır.

Küçük boyutları ve parlak renkleri nedeniyle, genellikle Dünya çapında ev akvaryumlarında tutulur. Akvaryumlarda tutulan en yaygını vişne (pembe / kırmızı renkli) ve kaplan çıtır (kalın, siyah çizgili, göbeğinde kırmızı yüzgeçli gümüş gövdedir) olanlarıdır.

Barb Balığı Yaşam Alanı

Barb’ın nispeten dayanıklı bir balık türü olduğu bilinmektedir, farklı pH seviyelerinde ve ılıman değişimler dahil olmak üzere sudaki iklimsel değişikliklere kolayca uyum sağlayabilir. Yapay olarak ısıtılmamış tanklarda başarılı bir şekilde durabildiği bilinmektedir ve birçok durumda yaşamını sürdürmede başarılı olduğu kanıtlanmış olsa da, doğal olarak daha sıcak tropikal sularda bulunması önerilmemektedir.

Agresif ve baskın doğaları nedeniyle, daha küçük tropik balık türleri ile beraber aynı ortamda yapay tanklarda tutmak için ideal değildir. Aynı zamanda yiyecek eksikliği varsa, orta boy balıkları avlayacaktır.

 

 

Barb Balıklarının Üremesi ve Yaşam Döngüsü

Barbların, birkaç tane yavrunun yumurtadan başarıyla çıkabilmesi ve ergin hale gelebilmesi için çok sayıda yumurta bıraktığı bilinmektedir. Yumurtadan yeni çıkan barblar, yavru olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde yumurtadan çıkarlar. Onlarda ebeveynleri gibi, çevrelerindeki değişikliklere uyum sağlayabilirler.

Oportünisttir ve bu yüzden bulabilecekleri her şeyi yerler. Çıtırlar, daha küçük balıklar, böcekler ve kan kurdu içeren et ağırlıklı yiyecekleri tercih etseler de, daha yumuşak olan ve bu nedenle daha kolay yutulabilen su bitkilerini yedikleri de bilinmektedir. Beslenmeleri, içinde bulundukları türe ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

 

 

Ayırt Edici Özellikler: Kolayca uyarlanabilir ve diş sıraları.
Bilimsel adı: Barbus barbus
Boy: 2.5 cm – 7 cm
Cilt tipi: Terazi
En sevdiği yemek: Balık
Menşei: Asya
Optimum pH Seviyesi: 6.0 – 7.5
Ortak adı: Barb
Ortalama yaşam süresi: 3 – 7 yıl arası
Renk: Siyah, beyaz, sarı, turuncu, kırmızı, gümüş tonları
Su türü: Taze su

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun