Appenzel Keçisi

Appenzel Keçisi

 

İsviçre keçi ırklarından biri olan Appenzel keçisi beyaz kılları ile ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken türlerden biridir. İsmi, yetiştiği yer olan İsviçre’nin Appenzel Bölgesi’den köken almıştır. Bu keçi ırkının saflığını korumak ve yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 1902 yılında “Appenzel Keçisi Yetiştirme Birliği” kurularak faaliyet göstermeye başlamıştır. 2005 senesinde ise bu keçilerin soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve ırk, koruma altına alınarak neslinin devamı için çalışmalar yürütülmüştür. Bugün itibariyle Dünya üzerinde bulunan keçi ırklarının en nadirlerinden biridir.

Appenzel Keçisi Görünüm Özellikleri

Vücudunun tamamını kaplayan orta uzunluktaki beyaz kılları ile diğer keçilerden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Son derece güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Bu keçilerin bacaklarının da vücudunun gücünü artıracak bir noktada bulunuyor olması keçinin gücünün daha da artmasını sağlamıştır. Sık sık vücut yapısının özelliklerinden dolayı Saanen keçisi ile karıştırılır. Ancak bu  keçi ırkı  Saanen’e göre daha geniş ancak daha küçük yapılıdır. Boynuzsuz keçi ırklarından birisidir.

 

Verim Özellikleri

Canlı ağırlıkları açısından erkeklerde 65, dişilerde ise 45 kiloya kadar ulaşabilir.  Bu ırka ait erkek keçilerin boyu  yaklaşık 75 ile 85 santimetre arasında iken dişi keçilerin boyu 70 – 80 cm. civarındadır. Süt verimine bakıldığında bir laktasyon dönemi boyunca 700 – 800 litreye kadar süt verebildiği görülür.  Sütlerindeki protein oranı ortalama olarak % 2.7 yağ oranı ise % 2.9 civarındadır. Bu ırka ait keçilerin laktasyon dönemi ise 270 gün kadardır.

 

Appenzel Keçisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun