Ülkemizde Hindi Yetiştiriciliği Çalışmaları

Ülkemizde Hindi Yetiştiriciliği Çalışmaları

Ülkemizde Hindi Yetiştiriciliği Çalışmaları

Ülkemizde Hindi Yetiştiriciliği 1995 yılına kadar sadece Mera usulü olarak yapılmakta ve fabrikasyon üretim aşaması bulunmamakta idi. Bu sebeple hindi üretim sayıları düşük kalmaktaydı.

Bu tip hindicilik Tarım ve Köy İşlerine bağlı olarak çalışan Kocaeli – Kandıra, Balıkesir – Bigadiç, Kırıkkale – Keskin gibi yerlerde bulunan tesislerde yapılmaktadır.

Dünya üzerinde 1980 yılında başlayan ülkemizde ise 1995 yılından sonra etkisini gösteren Entegre Hindi Üretimi sayesinde son yıllarda ülkemizdeki hindi üretim sayıları artmış ve buna bağlı olarak tüketim sayıları da artış göstermiştir.

1995 yılından sonra özel sektöründe devreye girmesi ile Hindi Üretim merkezlerinin sayısı artmıştır. Pınar Grubu ve Çamlı Besicilik Grubunun sektör girmesi sonrasında başka özel sektör firmalarını da hindi üretim alanına çekmiştir. Buna bağlı olarak ta kısa sürede ülkemizdeki Hindi Üretimi de Modern bir yapıya kavuşmuş ve üretim miktarları artış göstermiştir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. sayın üreticiler vede yetiştiriciliğe dayalı üretim yapmak isteyen arkadaşlar öncelikle tarım il müdürlükleri vasıtasıyla üretici belgesi vede kayıt olması gerekir şirket ise sicil belgesi bilanço imza siküleri vede teminat gerekmektedir bu gibi işler için bankaların kredi servisleri ilgilenmektedir ayrıva kalkınma ajansaları vede tarımsal kalkınmayı teşvik fonu ugraşmaktadır kosgeb ise şirketlere kredi kullandırmaktadır öncelikle bu gibi işlemleri yaptıktan sonra belgeli bir firmadan beyaz etlik hindi talebinizi belirtmeniz ve yerinizin olması gerekmektedir otlatmaya dayalı hindi yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu başka otlatmaya dayalı hindi yetiştirmede ilk bir ay içeride bakım yapılması gerekir daha sonra otlatmaya dayalı yetiştiricili
  ği yemle destekleyerek yapabilirsiniz yalnız size önereceğimiz en önemli husus öncelikle az miktarda hindi alarak kendinizi yetiştiricilik için ayarlamanızdır örnegin 50-100 arası alarak besleyebilirsiniz daha sonra ise bu işe girişmek isterseniz size gerekli tüm şeyler deneme süresinden sonra yerine oturmuş olur özellikle sıcak bölgelerde urfa antep ege bölgesi karadeniz vs bölgelerinde tahıl üretimi vede diğer sebze üretiminin çok oldugu bölgelerde yapılabilir çünkü sebze ve tahıl artıklarını teleflerinin değerlendirilmesiyle yem tüketimi azalacak vede sizin kazancınız artacaktır bir diğer hususu ise pazarlama dır pazar ayarlamak için yapılacak iş sucuk salam sosis fabrikaları vede hazır yemek sektörü ile hastane otel restorant gibi işletmelerden oldukça talep vardır günümüzde kırmızı et fiyatlarının bu kadar artmaıyla beyaz ete özelliklede hindi etine talep çoktur bunun için pazaarlamayıda ya internet üzerinde yada direkt bölgenizde bulunan firmalara yapabilirsiniz size daha yardımcı olabilmek için AFYON ERTAVUKCULUK ile irtibata geçiniz .
  SAYGILARIMIZLA
  AZİZ DÖNGEL

 2. açıklanamanız için teşeküürler AZİZ bey üretmiş olduğumuz hindileri alım garantisi veren firmaları önerebilirmisiniz acaba.

 3. hindi eti bizlere tavuk gibi kısa sürede şişirilerek mi? marketlere geliyor. güvenerek yiyebilirmiyiz.

  • hayır, aslında bir şeyi de düzeltmek istiyorum. marketlerde satılan piliçler, yaklaşık olarak 45 günde kesime geliyorlar. kısa sürede bu kadar büyümelerinin sebebi de kesinlikle hormon değil, kullanılan yem rasyonu ve broiler piliçlerin genetik yapıları. kesime yakın sürede antibiyotik kullanılmaması durumunda güvenle tüketebilirsiniz.

  • ben yıllardan berı mera hındıcılıgı yapıyorum kapalı sıstem ıle merada yetıstırılen hındının arasında daglar kadar fark var oncelıkle bızım hındılerımız en az 8 ayda kesıme gelıyor dogada yem vermeden yetısıyor kısacası beyaz hındı alacagınıza tavuk alın herseyı aynı daha fazla ödemıs olmassınız sıyah bronz hındının yerını hıc bırı tutmaz detaylı bılgı ıcın sayfamızı zıyaret edın facebookdan hindi, mera hindiciliği

 4. arkadaşlar hindi etini güvenle tüketebilirsiniz şişirme falan yok bu hindiler etlik cinsi dir yani etlik cinsi büyük baş hayvan ırkı olan simental gibidir ayrıca yaz günleri yaklaşıyor özellikle kırım kongo kanamalı ateşine sahip olan yani kenelerin çogalacagını düşünerek bazı açık hava işletmeleri özellikle bu tip hayvanları beslemektedir özellikle oteller ve kır düğünü yapan yerler tarafından ve kır lokantaları tercih etmektedir bu tip hindiler bu böcek türüne karşı etkili bir biyolojik yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır tavsiye ederiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
 • YORUM
Facebookta bizi bulun