Et ve Süt Kurumu Ucuz Et Satışına Başladı

Et ve Süt Kurumu Ucuz Et Satışına Başladı

Et ve Süt Kurumunun (ESK) tarafından alınan bir karar ile kendisine bağlı mağazalardaki et fiyatlarına %5 İndirim indirim tanımladı.

Bu indirimden sonra da hızlı bir şekilde İndirimli Fiyatlardan satış yapmaya başladı. İndirimli fiyatların yavaş yavaş duyulması ile Et ve Süt Kurumunun (ESK) mağazalarının önünde Et ve Et Ürünleri almak isteyen vatandaşların oluşturduğu kalabalıklar göze çarpmaya başladı.

İndirimden Sonra Fiyatlar Şu Şekilde Değişti

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan %5 değerindeki indirim sonrasında Dana kıymanın fiyatı 26,90’dan 25,75 liraya, kuşbaşı ise 30,40’dan 29,40 liraya geriledi.

Dana bonfilenin fiyatı 56,90’dan 52,50 liraya, dana pirzola ise 40,90’dan 38,50 liraya düştü.

İndirim Talebi Başbakandan Gelmişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Ağustos’ta gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını vermişti.

EKK’da özellikle et piyasasıyla ilgili alınmakta olan tedbirler de değerlendirilmiş, önlemlerin etkileri ve et fiyatlarının piyasada makul seviyeye çekilebilmesi amacıyla kısa ve orta vadede alınacak önlemler değerlendirilmişti.

Bu çerçevede ESK’nın almakta olduğu tedbirler görüşülerek, alım için gerekli pazar araştırmalarının vatandaşların tüketim hassasiyetleri dikkate alınarak yapılması vurgulanmıştı.

ESK’dan 8 Ağustos’ta yapılan açıklamada, ürünlerde ortalama yüzde 5 indirimli satış kararı alındığı, indirimli fiyatların bugünden itibaren geçerli olacağı belirtilmişti.

ESK Genel Müdürü Kasım Piral da kırmızı et fiyatlarını düzenlemeye yönelik tedbir alacaklarını, piyasa fiyatlarının gevşemesi için adım adım müdahale edeceklerini ifade etmişti.

Piral, kurumun dana parça paket et fiyatları ile piyasa fiyatları arasında, indirim yapılmadan önce yüzde 23’lük bir fiyat farkı olduğunu, indirimden sonra ESK’nın yaklaşık yüzde 27 daha ucuz et satacağını kaydetmişti.

Tüketici Yeni Fiyatlardan Memnun, İndirime Devam Edilmesini İstiyor

Et ve Süt Kurumu tarafından başlatılan %5 oranındaki indirim sonrasında birçok satış noktasında et alımı yapan vatandaşların fiyatlardan memnun oldukları gözlemlendi.

Ancak halen fiyatların yüksek olduğundan da şikâyetçi olan vatandaşlar %5 İndirimin güzel ancak yetersiz olduğunu vurguladılar.

Beklentiler ise indirimlerin artması yönünde.

ET

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun