Leicester Koyun Irkı

Leicester Koyun Irkı

Anavatanı İngiltere’nin Midland Counties bölgesi olan Leicester Koyun Irkı yüzyıllar içerisinde çeşitli yetiştiricilerin elinden geçerek günümüzdeki yapısına kavuşmuştur.

Leicester Koyun Irkı 1700’lü yıllarda daha kaba kemiklere sahip olan ve yavaş büyüyen bir yapıya sahipti. 1800 lü yılarda ise Robert BAKEWELL isimli bir geliştirici bu ırkı biraz daha kendi isteklerine göre şekillendirme kararı aldı ve günümüzdeki haline gelmesinde önemli adımlar atmış oldu.

İngiltere’de bu koyun ırkı Leicester Longwoll, Bakewell Leicester, Leicester Dishley ve Yeni Leicester diye çeşitli isimlerle de anılmaktadır.

İngiltere’de yetiştirilmekte olan en saf koyun ırklarından birisi olma özelliğini taşıyan Leicester Koyun Irkı 1826 yılında Avustralya’ya ihraç edilerek ilk kez bölgenin dışına çıkarılmıştır. Daha sonraları ise ABD ve Yeni Zelanda’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Değerli bir ırk olan Leicester koyunu soyu tükenme riski ile karşı karşıya gelince “Rare Breeds Survival Trust” kuruluşu tarafından koruma altına alınmıştır. Günümüzde neredeyse kayıtlı 500 koyun kalmıştır.

Görünüm Özellikleri:

Rengi beyazdır. Nadiren siyahı da bulunur.

Yuvarlak ve iri yapılıdır.

Beyaz başlı, burun ve ağız siyah renktedir.

Erkek ve dişileri boynuzsuzdur.

Yapağısı parlak, yumuşak ve kalitelidir.

BORDER LEICESTER SALE Lanark 150910

Verim Özellikleri:

Canlı ağırlıkları: Erkek: 70 – 95 kg ; Dişi: 55 – 70 kg

Bir batında kuzu sayısı: 1.2 – 1.5

Yapağı verimi: Erkek: 5 – 6 kg ; Dişi: 5.5 kg

Lüle uzunluğu: 18 cm

Yapağı inceliği: 32 – 38 mikron

Yapağı kalitesi: 40 – 46 S

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun