Kaba Yem İthalatı Başlıyor

Kaba Yem İthalatı Başlıyor

Özel sektöre gümrüksüz kaba yem ithalat yetkisi veriliyor

Kaba yem hammaddelerinde yükselen maliyetlerin sektöre etkisini azaltmak için Tarım Bakanlığı özel sektöre gümrüksüz kaba yem ithalatı yapma yetkisi verilmesi için Ekonomi Bakanlığı’na başvurdu.

Kaba yem hammaddelerinde yükselen maliyetlerin sektöre etkisini azaltmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı özel sektöre gümrüksüz kaba yem ithalatı yapma yetkisi verilmesi için Ekonomi Bakanlığı’na başvurdu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yükselen maliyetlerin et fiyatlarına yansımaması için kaba yem ithalatının kolaylaştırılacağını söyledi. Bakanlığın gıda denetim faaliyetleri hakkında da bilgi veren Eker, 9 bin 514 işlerinden 213’üne çeşitli cezalar verildiğini, hasat öncesi yapılan denetimlerde ise 90 üründe gereğinden fazla ilaç kullanımı tespit edildiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

Basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaşanan kuraklık yüzünden mısır ve buğdayda rekolte kaybı yaşandığını söyledi. Türkiye’de ise üretimde herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen, özellikle kaba yem fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Eker, bunun önüne geçmek için ithalatı kolaylaştıracaklarını söyledi. Bu kapsamda saman, fiğ, korunga gibi kaba yemlerin ithalatının önünü açacak düzenleme için Ekonomi Bakanlığı’na gerekli başvuruda bulunduklarını anlatan Mehdi Eker, yükselen fiyatların et ve süt maliyetlerini arttırmaması için çalıştıklarını ifade etti. Besicilere hayvan başına 300 liralık desteğin süreceğini söyleyen Eker, yeni dönemdeki okul sütü uygulamasına yönelik de teknik düzeyde çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun