Sorgum Sudan Otu Tarımı

Sorgum Sudan Otu Tarımı

Toprağın Hazırlanması

Sorgum  Sudan otu toprak yapısında seçici davranmaz. Ancak tınlı kumlu ve drenajlı toprak yapıları bu iki bitki içinde biraz daha artı bir değer sunmaktadır. Bitkiler tuzlu ve alkali toprak yapılarına dayanıklıdırlar. Kısacası birçok toprak tipinde rahatlıkla büyüyebilirler.

Tohum yatağının hazırlanması mısır ve pancar gibidir. En azından bu iki ürüne benzer. İyi işlenmiş sıkı bir tohum yatağı bu iki bitkinin yetişmesi için oldukça önemli etkenlerdir.

İlkbaharda yapılan ana ürün ekiminden sonra tarla sürülerek diskaro ve sürgü ile toprak ufalanmalı ve bastırılmalıdır. 2. Ürün ekimlerinden sonra tarla sulanarak aynı işlemler yeniden tekrarlanmalıdır.

Ürün ekim zamanı ve şekli

Düzenli bir şekilde büyüme ve çimlenme olabilmesi için toprak sıcaklığının ortalama olarak 10-12 derece de olması gerekmektedir. Aksi bir sıcaklıkta ürünün çimlenme süresi gecikir, çimlenme oranı azalır ve mahsul kaybı yaşanır.

Genel olarak 1. veya 2. ürün ekimleri mısır ekimlerini takip eden haftalarda yapılır. Ancak bu iklimlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Akdeniz ikliminde en iyi ekim dönemi Nisan – Eylül tarihleri arasındadır. Bu doğu bölgelerimizde biraz daha kısa bir döneme girebilmektedir.

Gübreleme işlemlerinin ve sulama işleminin rahat yapılabilmesi için ekim alanlarının sıralı olarak ayarlanması işleri kolaylaştıracaktır. Eğer çok fazla yağış alan bir bölgede iseniz o zaman mesafeyi 20 – 25 cm arasında ayarlamanız yeterli olacaktır. Yağış miktarı az ve buna bağlı olarak sulama işlemi fazla olacaksa o zaman mesafeyi 45-65 cm arasında tutmanız gerekecektir. Sıralar arasındaki mesafe ise 4 – 7 cm olarak ayarlanabilir.

 

 

 

Gübreleme işlemleri

Kuvvetli bir kök sistemine sahip olan bitkiler topraktan işlerini görecek besinleri yeterli miktarda alırlar. Yeterli bir besin almanın yanında özellikle biçim sonrasında kendini yenilemesi be bol yeşil aksam oluşturabilmesi için azot ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple sulanabilen tarlalar içim ekim ayından itibaren her dekar başına  5-7 KG kadar azot, 8-10 kg kadar Fosfor ve 8-10 kg kadar potasyum verilmelidir. Bitkilerin boyları 40 – 50 cm arasına ulaştığında ise dekar başına 5-7 kg kadar saf azot takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca her biçim sonrasında da dekar başına 6-8 kg daha azot gübrelemesi yapılması yeniden çimlenmeyi arttıracaktır.

Biçme ve Sulama

Sulama ile önemli bir verim artışı yaşanmaktadır. Bu sebeple her biçim sonrasında sulama yapılması verim açısından yararlı olacaktır. Eğer imkân varsa biçim öncesinde de sulama yapılması önerilen bir durumdur.

Bitkilerin boyları 100 – 120 cm olduğunda en az 5 cm anız kalacak şekilde biçim yapılmalıdır. Önerilen aralık ise 10-15 cm kadar anızın yerde kalmasıdır. Ortalama olarak bu bitkiler 50-55 gün gibi bir süre sonunda biçim yapılacak seviyeye gelmektedirler. Biçim zamanı geçtikçe de içerdikleri besin ve sindirilme özelliği düşmekte, bir anlamda bitkiler kartlaşmaktadırlar.

Sorgun ve Sudanotu bitkilerinin saplarını kalınlaştıklarında saklamak oldukça zordur. Bu sebeple saklama yapılacak olan saplar kın içerisinden çıktıktan sonra toplanmalıdır. Bu dönemde toplanan sapların korunması ve saklanması oldukça kolaydır.

Sorgum ve Sudanotu nu mümkün olduğunca yeşil tüketmekte fayda vardır. Sapın kuruması durumunda otun kalitesi de düşmektedir. Bu sebeple yeşil olarak tüketilmesi veya silaj yapılarak saklanması daha iyi olacaktır. Kurutarak saklamak ise önerilmeyen bir durumdur.

Silaj yapılarak saklanması planlanıyorsa bitkilerin süt olum devresinde hasat yapılmalıdır. Çünkü silaj için en uygun dönem o dönemdir.

Sorgun ve Sudanotu sulanan ve yeterli bakım yapılan bölgelerde 5-10 ton arasında yeşil ot verimine ulaşmaktadır. İyi bir bakım ile verim arttırılabilmektedir.

Hayvanların severek ve iştahla tükettiği bir ot çeşidi olması sebebiyle oldukça fazla rağbet görmektedir. Ot veriminin de iyi olması tercih edilen bir bitki kaynağı haline gelmesine sebep olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Merhaba ben uşaktan yaziyorum.bu sorgum sudan otu ve şeker sorgumu ayni bitkimi.sorgum sudan otunu arastirdim biraz.otlatma icin uygun değil zehirli gaz var deniyor.şeker sorgumunda ayni durum varmı yada ikiside ayni ürünmu

    • Merhaba Ramazan Bey. İki bitki birbirinden farklı ancak aynı familyadan geliyorlar. Şeker sorgumu daha ziyade otlatmaya değil silaj yapımına uygun yem bitkisi ancak zehirli bir bitki de değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun