Ülkemizde Mera Tipi ve Fabrikasyon Hindi Yetiştiriciliği

Ülkemizde Mera Tipi ve Fabrikasyon Hindi Yetiştiriciliği

Ülkemizde Mera Tipi ve Fabrikasyon Hindi Yetiştiriciliği

Ülkemizde 1995 yılına kadar genel olarak Hindi yetiştiriciliği Mera Hindiciliği olarak yapılmakta ve özel olarak Hindi yetiştirme tesisleri kullanılmamaktaydı.

1995 yılından sonra piyasada artan hindi eti talebine ve geleneksel yollarla yeterli verimin alınamamasına bağlı olarak hindi yetiştiriciliğinde yeni bir dönem başlamış ve birçok firma entegre hindi yetiştirme ve kesme fabrikaları kurmuştur.

Sözleşmeli hindicilik diye tabir edilen hindi üretiminde 2 çeşit üretim süreci bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 6 haftalık palaz büyütme süreci iken diğer 6. Haftadan sonra başlayan ve kesime kadar giden yetiştirme sürecidir.

Hindiler en geç 24 haftalık oldukları zaman kesime gönderilmektedirler. Bu sebeple 6 haftalık palaz üretme tesisleri daha fazla üretim yapmakta, 6. Haftadan sonrası için üretim yapan tesisler daha düşük bir hızda üretim yapabilmektedirler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. sayın üreticiler vede yetiştiriciliğe dayalı üretim yapmak isteyen arkadaşlar öncelikle tarım il müdürlükleri vasıtasıyla üretici belgesi vede kayıt olması gerekir şirket ise sicil belgesi bilanço imza siküleri vede teminat gerekmektedir bu gibi işler için bankaların kredi servisleri ilgilenmektedir ayrıva kalkınma ajansaları vede tarımsal kalkınmayı teşvik fonu ugraşmaktadır kosgeb ise şirketlere kredi kullandırmaktadır öncelikle bu gibi işlemleri yaptıktan sonra belgeli bir firmadan beyaz etlik hindi talebinizi belirtmeniz ve yerinizin olması gerekmektedir otlatmaya dayalı hindi yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu başka otlatmaya dayalı hindi yetiştirmede ilk bir ay içeride bakım yapılması gerekir daha sonra otlatmaya dayalı yetiştiricili
    ği yemle destekleyerek yapabilirsiniz yalnız size önereceğimiz en önemli husus öncelikle az miktarda hindi alarak kendinizi yetiştiricilik için ayarlamanızdır örnegin 50-100 arası alarak besleyebilirsiniz daha sonra ise bu işe girişmek isterseniz size gerekli tüm şeyler deneme süresinden sonra yerine oturmuş olur özellikle sıcak bölgelerde urfa antep ege bölgesi karadeniz vs bölgelerinde tahıl üretimi vede diğer sebze üretiminin çok oldugu bölgelerde yapılabilir çünkü sebze ve tahıl artıklarını teleflerinin değerlendirilmesiyle yem tüketimi azalacak vede sizin kazancınız artacaktır bir diğer hususu ise pazarlama dır pazar ayarlamak için yapılacak iş sucuk salam sosis fabrikaları vede hazır yemek sektörü ile hastane otel restorant gibi işletmelerden oldukça talep vardır günümüzde kırmızı et fiyatlarının bu kadar artmaıyla beyaz ete özelliklede hindi etine talep çoktur bunun için pazaarlamayıda ya internet üzerinde yada direkt bölgenizde bulunan firmalara yapabilirsiniz size daha yardımcı olabilmek için AFYON ERTAVUKCULUK ile irtibata geçiniz .
    SAYGILARIMIZLA
    AZİZ DÖNGEL

  2. selam bende hindi yetiştirmek istiyorum bunun için müsait yerimiz var ama hindilere gerekli ortamı sağlayacak sermayem yok yapabileceğime inanıyorum bunun için bi keredi yada şirketlerle anlaşma yapıp şirketin gerekli imkanları bana sağlaması ve yetiştirdiğimde kazanmaya başladığımda benden belli bi oranda tahsil etmesi gibi birşey mümkünmüdür cevaplarsanız sevinirim saolun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
Facebookta bizi bulun