kupe sorgulama
?>

Damascene Keçisi

Paylaş
 

 

Damascene Keçi ırkı genel olarak Lübnan ve Suriye civarında yetişmektedir. Bu ırk süt keçisi olarak bilinmektedir. Yetiştiği bölgelerde;  Aleppo, Shami, Chami, Baladi olmak üzere değişik adlar verilmiştir.

Damascene Keçisinin Görünüm Özellikleri

Bu türün en önemli özelliği kulaklarının orta uzunlukta olması ve kulaklarının aşağıya doğru sarkmasıdır. Alt çene üst çeneden çok belirgin bir şekilde dışarıya doğru çıkmıştır. Burun ise ilginç bir şekilde dıştan içe doğru eğilmiştir ve oldukça tüylü bir görüntüsü vardır. Boy uzunluğuna baktığımızda kısa değildir orta ve hatta uzun boyludur. Boynuzlu ve boynuzsuz olmak üzere iki tipi olabilir. Gri, beyaz, kahverengi, kızıl olmak üzere değişik renkleri bulunmaktadır. Bu keçi türü oldukça evcildir ve insana yakın davranmayı sever. Bu keçi sürü şeklinde yaşamaya alışmıştır. Sürü olarak yayıldıkları için geniş alanlarda otlamayı sever. Kuyruğu bedenine göre oldukça kısadır.

Damascene Keçisinin Verim Özellikleri

Bu keçinin günlük ortalama süt verimi 3-6 litre arasındadır. Et randımanı ise % 52’dir. Çok çabuk et tutar. Akdeniz taraflarında kurbanlık olarak satışları yaygındır. Bir keçiden 2-3 yavru alınır. Sütleri kokusuz ve oldukça yağlıdır. Bu sebeple dondurmacılar bunların sütünü kullanırlar.

Bu yazı 1664 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
REKLAMLAR
Sayaç
hit counter script