Belçika Mavisi Türkiye’de Var mı? Türkiye’de Belçika Mavisi Yetişiyor mu?

Belçika Mavisi Türkiye’de Var mı? Türkiye’de Belçika Mavisi Yetişiyor mu?

Belçika Mavisi Sığır Irkı olarak da isimlendirilen Belçika Mavisi Türkiye’de var mı? Belçika Mavisi Türkiye’de Yetişiyor mu? Belçika Mavisini Nerede Bulurum? gibi soruları sizler için cevapladık.

Belçika, Romanya, Polonya ve Litvanya gibi ülkelerde yoğun bir ilgi gören ve ciddi bir yetiştirici kitlesine ulaşan Belçika Mavisi ülkemizdeki çiftçiler tarafından da ciddi bir ilgi görmeye başlamış durumda.

Son yıllarda özellikle çiftlik üzerine yatırımlar yapmak isteyen, et üretimi noktasında bazı atılımlar yapmak isteyenler tarafından en fazla araştırılan ve üzerinde düşünülen sığır ırklarından birisi olarak da ülkemizde kendisine yer edinmiş durumdadır.

Belçika Mavisi ile alakalı daha fazla bilgi almak için Belçika Mavisi sayfasına göz atabilirsiniz.

 

Belcika Mavisi

 

 

Belçika Mavisi Türkiye’de Nerede ve Ne Kadara Satılıyor

Belçika Mavisi Sığır Irkı ülkemizde de yetiştirilen ve ciddi anlamda besicilik sektöründen talep gören sığır ırklarından bir tanesidir. Bu sebeple de Türkiye’deki birçok çiftlikte gerek Damızlık olarak gerekse de Normal Satış olarak bu ırkın erişim sağlayabilirsiniz.

Değişen ekonomik yapıya göre fiyatlarda da aşağı ya da yukarı yönlü oynamalar olsa da ortalama olarak  1.800 TL – 2.000 TL gibi rakamlardan başlayacak şekilde sahip olmanız mümkündür.

Tabi ki alım yapacağınız nokta sayısı fazla olmakla birlikte alım yapmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve gerekli olan aşı ve bakımların yapılmış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Hayvanın küpesi üzerinden de gerekli kontrolleri yaptırmanız sıkıntı yaşamamanız adına önemli bir detaydır.

 

Süt Verimi Yerine Et Verimi Ön Plana Çıktı

Belçika Mavisi ilk dönemlerinde gerek Süt Verimi gerekse de Et Verimi noktasında ciddi verimliliğe sahip bir sığır ırkı iken günümüzde Süt Verimi noktasında ciddi düşüşler yaşanması sebebiyle genellikle Et Üretimi için alınan ve beslenen bir ırk halini almıştır.

Doğru bir beslenme programı ile ciddi anlamda heybetli bir görünüme kavuşan bu hayvanlar bu sebeple de gerek Kurbanlık gerekse de Et Üretimi noktasında alıcılardan talep görmektedir.

 

Belçika Mavisinin Özellikleri

Sakin bir yapıya sahip olan bu ırkın oldukça uysal ve uyumlu olduğunu söylemek mümkündür. Zaten iri bir cüsseye sahip olmasındaki en önemli etmenlerden bir tanesi de bu sakin ve uyumlu yapısıdır.

Doğum sonrasında hızlı ve erken bir büyüme gösteren bu ırk erkeklerde 1.000 kg, dişilerde ise 800 kg gibi yüksek ağırlıklara erişmekte ve et verimi olarak üreticilerini tatmin etmektedir.

Bu ırk diğer birçok ırktan daha fazla bakım istediği için ciddi anlamda yetiştirilmesi zahmetli bir ırktır. Ancak bu zahmet bir noktada iyi kazançlar elde ettirdiği için birçok besi firması ve besicilik yapan kişi tarafından göz ardı edilmektedir.

Aynı zamanda yağ depolamalarındaki yavaşlıktan ötürü kesim işlemleri biraz daha geç yapılmakta ve buna bağlı olarak bakım giderleri ve yem giderleri diğer ırklara göre biraz daha fazla olmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

REKLAMLAR
  • YORUM
2019-07-15 08:21:55
2019-07-14 20:02:24
2019-06-18 20:26:07
İki yaşındaki sığır, süt dişlerini değiştirmemişse kurban olur mu? | Kuranı Kerimde: […] www.turkbesi.com/kurbanlik-sigirlarda-yas-tayini.html […]
2019-06-18 17:17:03
Süt dişleri dökülmemiş hayvandan kurban olur mu? | Kuranı Kerimde: […] www.turkbesi.com/kurbanlik-sigirlarda-yas-tayini.html […]
2019-06-18 16:42:55
Kurbanlık hayvanın yaşı neye gore hesaplanır? | Kuranı Kerimde: […] www.turkbesi.com/kurbanlik-sigirlarda-yas-tayini.html […]
2019-06-18 16:33:07
Facebookta bizi bulun